Strach i odwaga

Wychowywanie dzieci, to jedno z najważniejszych i odpowiedzialnych zajęć w życiu wielu ludzi. Niemal każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko, rozwijało się możliwie prawidłowo. Zarówno pod kątem fizycznym, emocjonalnym, jak i umysłowym. Jak sądzisz, czy jest tzw. właściwy sposób na przeżycie życia? Pewnie jest, lecz dla każdego inny. No właśnie – jaki Twoim zdaniem styl życia – to ten właściwy. Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Rodzice są dla nich wzorem do naśladowania. Dzieci często kopiują zachowania rodziców. Nie zastanawiają się, czym jest właściwy styl życia. Część rodziców mówi jedno, a robi drugie. To zwykła niespójność. Dzieci ją wyczuwają nieświadomie. Każdy z nas przez większość czasu podejmuje trzy decyzje:

  1. Na czym skupiasz uwagę
  2. Jakie nadajesz temu znaczenie
  3. Jakimi ludźmi się otaczasz

Aby to załapać, rozejrzyj się dookoła siebie, lub podejdź do okna i powiedz co widzisz. Wymień więcej niż 5 rzeczowników. Dodaj teraz do tych rzeczowników po dwa przymiotniki. Teraz pomyśl, jakie to ma znaczenie. Dam przykład: „Piękne zielone drzewo – produkuje tlen, w lato może chronić przed słońcem i sprawia, że robi się przyjemnie na jego widok”. Zwróć uwagę, że gdy zrobi to inna osoba, niemal za każdym razem będą to inne rzeczowniki z innymi przymiotnikami, w innej kolejności i z innymi znaczeniami. Gdy kobieta trzymająca za rękę swojego ukochanego mija piękną młodą kobietę, może traktować ją jako rywalkę, lub zastanowić się, którą ze strategii piękna może od niej skopiować. Dwie różne kobiety widzą to samo, jednak to nie jest to samo – ciekawe? A co z ludźmi, którymi się otaczasz. Twój styl życia, stan zdrowia, stan finansów, umiejętność wypatrywania szans, podejście do tzw. problemów, itd. jest wypadkową pięciu – dziesięciu ludzi, którymi najczęściej się otaczasz. Sprawdź i zdecyduj, jak zmienić swoje otoczenie, Chyba, że odpowiada Tobie styl życia jaki wiedziesz. Jeśli jeszcze do teraz sądzisz, że nie masz wpływu na to, kto Cię otacza w autobusie którym jedziesz – zadam Ci pytanie: Kto zdecydował, że wsiądziesz do tego autobusu? Wszystkie trzy decyzje podejmujemy nieświadomie – nawykowo. Sprawdź, jak dotychczas to wyglądało u Ciebie. Czy jak na coś patrzysz, to szukasz wad, czy zalet? Czy zastanawiasz się w czym Ci to coś przeszkadza, czy może do czego może się Tobie przydać? Czy jak pojawia się szansa, to widzisz problemy, czy wypatrujesz rozwiązań i możliwości? Czy jak czytasz ten tekst, szukasz braków przecinków, czy też może zastanawiasz się czego się uczysz? Czy zachowujesz się jak ktoś, kto już wszystko wie, i ma twarde zdanie na każdy temat, czy może ktoś kto zgadza się ze stwierdzeniem, że najważniejsze jest to, czego się nauczysz, gdy już wiesz. A teraz zwróć uwagę na Twoje dzieci. Będą nieświadomie kopiowały nieświadome podejmowanie tych trzech decyzji. Jeśli chcesz lepiej wychować swoje dzieci – musisz zmienić coś w swoim życiu. A jeśli chcesz zmienić coś w swoim życiu, musisz … zmienić coś w swoim życiu – to aż tak proste.

To co z tym strachem i odwagą? Część ludzi boi się zmian. Trzyma ich strach przed czymś nowym. Ludzie przeciętni, nie ruszają z miejsca, bo strach odwodzi ich od działania. Ponoszą porażkę osobistą i szukają winnych dookoła siebie. Strach jest niczym innym, jak oczekiwaniem bólu. Ludzie sukcesu, też się boją. Odczuwają strach, ale działają, pomimo strachu. Działanie pomimo strachu – to jest właśnie odwaga. Gotowość na poniesienie szeregu porażek, na drodze do sukcesu. I nie ważne czym dla Ciebie jest sukces – zadaj sobie pytanie: Co mogę dzisiaj zrobić, aby go osiągnąć. Niech to będzie Twój nowy nawyk, jeśli dotychczas jeszcze nie był. Na cokolwiek od dzisiaj zwrócisz uwagę, zadawaj sobie pytania, jak mogę to wykorzystać w osiągnięciu swojego celu. Jak wyznaczać sobie ambitne cele? Po czym poznać czy Twój cel jest dla Ciebie ambitny? To proste: Jeśli do osiągnięcia celu będziesz wychodzić ze swojej strefy komfortu – oznacza, że idziesz w dobrym kierunku. Czym jest wychodzenie ze strefy komfortu? Robieniem czynności, których wcześniej nie robiłeś lub nie robiłaś. Robieniem czegoś, co sprawia niewygodę, budzi strach, obawę. Robieniem czegoś co robią inni ludzie sukcesu, ale Ty się dopiero tego uczysz. Po tym właśnie poznasz, że to dobry kierunek. Naśladuj i kopiuj ludzi sukcesu. Sprawdź jakie mają przekonania. Kopiuj ich wytrwałość, wiarę w siebie, gotowość do podejmowania ryzyka i wiele innych cech. Nie ważne kim wydaje Ci się, że dzisiaj jesteś. Ważne kim chcesz być. Jakie chcesz wieść życie. Jak sądzisz, czy robiąc wszystko co robiłeś lub robiłaś dotychczas, możesz osiągnąć inne rezultaty niż dotychczas? Wątpliwe. Jeśli dotychczasowe strategie, które kiedyś może działały, dzisiaj zawodzą – zmień je. I nie ma tu znaczenia w jakiej dziedzinie czy sferze życia. Jeśli będziesz robić rzeczy trudne – życie stanie się łatwe, lecz gdy będziesz robić rzeczy łatwe – życie będzie trudne. Jeśli chodzi o odwagę, to ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy mówią: „Ciekawe co by było gdybym ….?” i tych, którzy mówią: „A pamiętasz jak …?”. Puk puk – puka STRACH – otwiera mu ODWAGA. A co z dziećmi? Zauważą Twoją zmianę i podążą. Nic im nie mów, bo one Cię nie słuchają. Nie mów im jak żyć – tylko dawaj przykład. Bądź spokojny lub spokojna – podążą. Tak czy tak?