NASZ GRUDZIĄDZ

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

1 marca 2024

HEJT KONTRA ARGUMENTY  / ARGUMENTY KONTRA CO?

Wyłaniają się komitety wyborcze i kandydaci. Gawiedź komentuje i troluje. To jest straszne, jak zidiociał i upodlił się język debaty publicznej. Ktoś podejmuje decyzję, że chce być radnym i nagle fala pomyj. Ktoś chce zostać prezydentem i nagle kubeł gnoju. Straszne. Przede wszystkim odstraszające tych, co potrafią, tych którzy powinni, ale przez tych internetowych zjebów – nie kandydują. Mam pytanie do wszelkiej maści troli, hejterów i tych znających się na wszytkim: Jest ktoś, kto bezwarunkowo spełnia Twoje kryteria? Czy do każdego masz coś? To co robisz, jest ohydne. Nawet jeśli wśród kandydatów i kandydatek na radnych są alkoholiczki lub ludzie bez prawa jazdy, to nie powód, aby im ubliżać. Wystarczy na nich nie głosować – taka jest gorzka prawda. 

ARGUMENTY

Maciej Glamowski, Marek Nowak, kto jeszcze? Czekamy na ostateczną listę kandydatów. Jak będzie komplet, to zacznie się jazda bez trzymanki, a szkoda

1 lutego 2024

MARZENIA

Nie kandyduję na radnego ani na Prezydenta miasta, bo nie mam odpowiednich kompetencji ku temu. Niestety większość kandydatów, nie ma takiej autorefleksji. Niektórzy nawet nie mają prawa jazdy , ale uzurpują sobie prawo do prowadzenia niemal stutysięcznego miasta. Najczęściej mierni, albo głupio odważni ludzie wystawiają się na publiczny osąd. Szkoda, że Ci najbardziej skuteczni mówią „nie zamierzam się angażować, bo różni mniej i bardziej podli ludzie by mnie zjedli w internetach i hejtach – po co mi to”. Do władzy nam potrzeba ludzi odważnych, silnych mentalnie, moralnie i duchowo. Nadreprezentacja nauczycieli i miernych postaci w radzie miejskiej powoduje, że te ciała są mało profesjonalne, ale pełne polityki i gównianych frazesów. Większość czasu zajmują wzajemne oceny i inwektywy. Grudziądz zasługuje na profesjonalną radę. Marzy mi się RADA SKUTECZNYCH

Pytam skutecznego grudziądzanina, a on mi odpowiada: „Michał – mam jedynie doświadczenie życiowe. To wystarczające by rozumieć, że, demokracja w polskim wydaniu, to to zwyczajnie zakamuflowane przekupstwo – ja w to nie wchodzę”

 

Mamy demokrację – niestety to w praktyce plebiscyt

 

Wzywam mądrych ludzi, aby wskrzeszali wśród swoich znajomych ideę sprawdzania realnej skuteczności. Brzmi ona następująco: Przekonaj jak nawiększą ilość mieszkańców Grudziądza, aby odpowiedzieli sobie na dwa pytania:

  1. Czy osoba na którą głosujesz do rady miasta jest bardziej głośna, czy bardziej skuteczna?
  2. Czy swoją skuteczność potrafi wykazać na innych polach niż finansowanie swoich pomysłów za pieniądze publiczne?

Potem znajdź i przekonaj kogoś kto ma ponadprzeciętne rezultaty i jednocześnie jest wzorem uczciwości, aby zainteresował się czynnie sprawami miasta.

 

Powinienem napisać, że

 

Założę albo będę wspierał komitet wyborczy do którego są zaproszani  tylko ci, którzy naprawdę coś potrafią. Ludzie którzy mają wyniki. Którzy coś osiągnęli w życiu swoją mądrością, pracą, erudycją i tym jakimi są, a nie kogo znają. Zaangażowanych w sprawy. Wzywam każdego ponadprzeciętnie skutecznego – do zaangażowania się. Jeśli potrafisz, znasz się na rzeczy, wiesz jak, po prostu jesteś zajebiście skuteczny / skuteczna – Zapraszam / Wzywam / Namawiam do służby na rzecz Grudziądza.

 

Naprawdę skuteczni – dlaczego nie chcą?

 

Odważni ludzie wystawiają się na publiczny osąd. Nieodważni i tak są osądzani. Ta prymitywna transparentność powoduje, że prawdziwie skutecznie ludzie, zwykle nie są zaiteresowani „dawaniem siebie” i swoich umiejętności dla dobra publicznego i wspólnego. Dzisiaj każdy kto chce być radnym, burmistrzem, posłem, prezydentem, musi się publicznie obnażyć. Formalnie tylko finansowo – składając deklarację majątkową, ale w praktyce, to rezygnacja z prywatności. Bierze się to z tego, że miernoty które w większości wybieraliśmy dotychczas, musieliśmy quazi kontrolować. Czy aby nie nakradli. Straszne.

 

Są uczciwi sprawdzeni i skuteczni samorządowcy

 

Niestety jest ich mniejszość. Czekam na czasy – nie wiem czy dożyję – że kandydatami na radnych, prezydentów, posów i innych delegatów będą tylko ludzie zacni. Ludzie prawdziwi, szczerzy i uczciwi. Czekam na czasy w których kandydat na radnego to ktoś, kto już tyle w życiu ponadprzeciętnie osiągnął i się tyle nauczył, że zrozumiał, że następny etap – to służba dla innych. Gdzie podstawowae wartości takie honor, uczciwość, prawda – są codziennością.

 

Robienie polityki = niegodziwości?

 

Nie powinno się pokazywać ludziom jak się robi parówki i politykę – bo to straszne. Napradę? Może na poziomie kraju coś w tym jest (chociaż nie powinno), ale na poziomie takiego miasta jak Grudziądz? Szaleństwo do kwadratu. Aby być transpartentym i uczciwym wytarczy być transparetnym i uczciwym. To proste. Ludzie są różni – rada miasta to ludzie. Przestańmy zaspakajać ich abmicje i potrzeby. Niech w radzie zasiądą Ci, których prawdziwą aspiracją jest wspólnota. Jest zaspakajanie ambicji i potrzeb mieszkańców, a nie własnych.

 

Idealista

 

Mówią mi, że utopią jest myślenie, że do władzy będą aspirować tylko uczciwi. I mają rację. Ich aspiracje jedno – nasze wybory to drugie. Tu się kłania edukacja. Moi najmądrzejsi znajomi przed wyborami często mi mówią, że są niewystarczającą mądrzy, aby dobrze wybrać. Ci nagłupsi (czasem dobrze formalnie wykształceni) nie mają żadnych wątpliwości i są zatwardziali w swoich poglądach. Co ciekawe, tak jest z prawa do lewa na scenie politycznej. Większość głupich, mądrych garstka. A demokracja, to rządy większości. Edukacja potrzebna nam jak gosposia na gwałt. Edukacja, edukacja i jeszcze raz EDUKACJA.

 

Czy dzisiejsi radni są niewłaściwi?

 

Zacznijmy od Przewodniczącego Rady. Tu możemy skończyć – wszyscy wiedzą jak jest. Gdzie pracuje, co robi. Nic dodać nic ująć. Uosobienie naszego przewodniczącego to wizerunek tego co mamy. Reszta radnych? Kilka osób z całej ponad dwudziestkii się nadaje – raszta to przypadkowi marketingowi wygrani i skuteczni krzykacze.

 

Jak powinno być?

 

Nie  wiem. Nie aspiruję do źródła wiedzy w tym temacie – każdy ma jakiś pomysł. Oto co ja czuję: rolą odpowiedzialnych ludzi, jest szukanie skutecznych i sprawnych organizatorów a potem przekonywanie ich aby prowadzili sprawy miasta. W dzisiejszej polskiej małomiasteczkowej demokracji jest odwrotnie. Ludzie którym się wydaje, że są skuteczni (chociaż ich dokonania są marne), namawiają innych, aby powierzyli władanie miasta w ich ręce. No i mamy to co mamy. Zmieniamy to? Masz ochotę zacząć szukać ludzi naprawdę skutecznych? Nie musisz kandytować – znajdź razem ze mną tych zacnych i właściwych. Jeśli masz ochotę zaangażować się w tę ideę – napisz.Jeśli znasz kogoś kto jest piorunującą skuteczny – napisz. Jeśli masz inne pomysły – napisz na kontakt@michaljakubowski.pl

Michał Jakubowski